tel. 606 946 736   |   e-mail: marta@vendita.pl
Zostańmy w kontakcie:      
Strona główna     Supertoskan

Supertoskan

Co to takiego?

To wino z pięknej Toskanii! Ale skąd w nazwie “super”? Czy te wina rzeczywiście są jakieś szczególne?

Zacznijmy może od początku. Toskania słynie na całym świecie ze swoich malowniczych krajobrazów i win wytwarzanych ze szczepu sangiovese. Każdy miłośnik wina zna chianti i – przynajmniej słyszał – o brunello di montalcino. Oba one powstają w apelacjach DOC i DOCG i wytwarzane są według ściśle określonych przepisów – głównie z użyciem rdzennych szczepów.

W latach 60-tych XX wieku winiarze toskańscy zaczęli się “nudzić” od lat nie zmienianymi przepisami apelacyjnymi i robić wina ze szczepów sprowadzanych z innych europejskich krajów. Głównie z Francji, co zaowocowało powstaniem fantastycznych win ze szczepów cabernet sauvignon, syrah, cabernet franc i merlot. Wina te jednak – ponieważ niezgodne z ustaleniami apelacji – na etykiecie dumnie nosiły oznaczenie “wino stołowe”, a później regionalne – IGT.

Do dzisiaj supertoskana rozpoznamy głównie po cenie, bo nadal ich oznaczenia sugerują niższą jakość. W dużej mierze musimy zaufać winiarzowi, który ustala, które z jego win będzie reprezentować go pod szyldem supertoskan. W wielu przypadkach – mimo kompletnego braku przepisów regulujących – są to wina warte swojej ceny. Czy jednak wszystkie? Warto to sprawdzać!

Najsłynniejszym supertoskanem jest SASSICAIA, która nawet doczekała się własnej apelacji. Polecam gorąco odwiedzenie Tenuta San Guido, gdzie możecie degustować to najsłynniejsze toskańskie wino u źródeł. Ja mam to cały czas jeszcze na liście rzeczy “Do zrobienia”.

Masz pytania?